כמעט כל ישראלי במהלך חייו יחפש לרכוש דירה, ורובנו בשלב זה או אחר ניקח משכנתא ונעבור לגור בנכס משלנו. כמעט כולם שמעו על מגוון הגדרות ואפשרויות רבות בשוק הנדל”ן, ומילים כמו “קבוצות רכישה” שגורות בפי כל מי שמתעניין בשוק.

למרות ההכרות עם המונח, מעטים יודעים באמת במה מדובר, אלא אותם בעלי מקצוע שמתעסקים בתחום זה, או אנשים שעברו תהליך רכישה של נדל”ן עם קבוצת רכישה משלהם. לפניכם הסבר על היתרונות והחסרונות של כניסה לקבוצת רכישה לנדל”ן.

הכוח של ההמון – היתרון שבקבוצה

היתרון המשמעותי שהתאגדות המשותפת כקבוצת רכישה הוא כמובן בעלות הכוללת של הפרויקט. כשאין צד ג’ שמחפש להתפרנס ממכירת הדירות, הרי שהעלויות צונחות פלאים, והמחיר של הדירה שלכם הופך לרשימת קניות ברורה הכוללת הוצאות שקופות לחלוטין מכל גוף המעורב בתכנון ובבנייה.

מי שמחפש לרכוש דירה במיקום מרכזי ומחפש, לדוגמא, דירות למכירה בראשון לציון, יגלה טווח מחירים מסוים, בעוד שבכניסה לפרויקט של קבוצת רכישה באותה השכונה יכול לספק מחיר נמוך בעשרות אחוזים.

יתרון נוסף הוא היכולת שלכם, הרוכשים, לתכנן את הדירה שלכם בצורה מותאמת אישית, שלא כמו רכישה מקבלן, וזאת גם תוך מינוף כוחה של הקבוצה בקבלת הנחות משמעותיות מול ספקי ריהוט וכיו”ב.

פיצול ההוצאות לתשלומים קטנים בהתאם להיקף ההוצאות בזמן אמת, ובחירה עצמאית בספקי השירותים השונים בתהליך הבנייה מאפשר גמישות והתנהלות נוחה יותר בתהליך.

חסרונות – לקחת בחשבון בקבוצת רכישה

בעבודה מול קבלן גדול בפרויקט רציני יש לכם גיבוי בצורה של ביטוח, בעוד שבקבוצת רכישה אין לכם רשת ביטחון.

בנוסף, כאשר קבלן מתחייב בפניכם, המחיר אותו שילמתם הוא מחיר הדירה, גם אם היו שינויים בשוק, בעלויות חומרים וכיו”ב, בעוד שבמידה ואתם עובדים בקבוצת רכישה הרי שכל עליית מחירים והוצאות נוספות יהיו מכיסכם.

כניסה לפרויקט בסדר גודל של בניית בניין מגורים רב קומות עם כל-כך הרבה שותפים יכולה להוליד בעיות הקשורות למימון, שהרי כל שותף משלם את חלקו לאורך הפרויקט, ולא ברגע הרכישה בהתחייבות למשכנתא, כך שבמידה ושותפים מסוימים נכנסים לקשיים כלכליים במהלך התקופה הרי שכל הפרויקט עלול להיתקע אלא אם שאר השותפים ימצאו פיתרון הולם, ולעיתים יממנו את המשך התהליך מכיסם שלהם.

מעבר לכך, הרי שהיתרונות שבעבודה מול קבלן – התחייבות מבוטחת על זמן הבנייה, מקצועיות, קשרים, ניסיון ויכולת פתירת בעיות בזמן אמת, ועוד יתרונות רבים, לא באים לידי ביטוי כשבונים ללא ניסיון עם קבוצת רכישה, ודברים אלו עלולים ליצור עיכובים רציניים מאוד בפרויקט, דבר שכדאי לקחת בחשבון במידה ומדובר בדירה הראשונה שלכם, דירה למגורים ולא להשקעה, שהרי אתם עלולים למצוא את עצמכם חורגים הרבה מעבר ללו”ז שנקבע בתחילת הדרך למעבר לדירה החדשה.