קניית דירה בישראל היא ה”צעד”, מהלך מחייב, מתבקש, ומאתגר במיוחד ויעד כלכלי חיוני ליצירת ביטחון כלכלי לך ולמשפחה שלך. כמעט כולם מכוונים לדירה, אך לא רבים מודעים לכל המהלכים והידע החיוני לפני הרכישה, ואפילו החיפוש.

לפניכם רשומה קצרה ונגישה שמטרתה לתת לכם כיוון ברור ודגשים חיוניים שמוטב שתדעו רגע לפני הצעד הגדול, דגשים שיעשו לכם סדר ויתנו לכם את הבסיס לתחילת המהלך.

טיפים שחייבים להכיר לפני שקונים דירה

5 טיפים חיוניים ברכישת דירה:

1. תקציב אמיתי – הנטייה של רבים היא לחרוג מהתקציב, מתוך אמירות כמו “גם ככה זה יקר, אז עוד 200 אלף? לא נורא”. הימנעו מרכישה אמוציונאלית, ופעלו בצורה שקולה. יש לבצע הערכת תקציב מדויקת ככל הניתן, וכשמגיעים למספר המדויק, יש לכוון לדירה שעולה פחות ממנו, וזאת בכדי לאפשר לכם את מרווח הנשימה לו תזדקקו במידה ויצוצו הפתעות במהלך הדרך, וחוק מרפי לא מרפה מרוכשי דירות, בעיקר מאלו שבוחרים להתעלם ממנו. תקלות, חריגות, אישורים, טעויות, כל אלו דורשים מעט יותר כסף ממה שהקצבתם, ולכן שימו לב שאתם מדייקים.

2. עורך דין משלכם – חלק מהתקציב שלכם צריך ללכת על שירותים משפטיים, שכן אתם לרוב עומדים מול מספר גופים מאוד חזקים, בעלי אינטרסים, ומערך עורכי דין מאסיבי. הנטייה של רוכשי הדירות לוותר על עורך דין נמצאת לעיתים קרובות בעוכריהם, ומוטב להשקיע מעט יותר בעו”ד מומחה מאשר לשלם אח”כ על הפתעות לא נעימות בסעיפים שונים, ולגלות שאתם לא מכוסים או עומדים מול הוצאה שלדעתכם לא צודקת ואתם לא צריכים לשלם, אך לפי החוזה אתם כן.

3. מיקום – במידה וזו דירה למגורים, הרי שיש לכם את סולם השיקולים והערכים שלכם, ממקום טוב לגדל בו ילדים, ועד קרבה לעבודה. במידה ואתם גמישים, או שמדובר בדירה להשקעה, השיקולים שלכם צריכים להיות בדגש על מה אתם לא מוכנים לוותר עליו, ומעבר לזה – כלכלה. המיקום הוא הכול בהשקעות ובמגורים כאחד. בשוק תמצאו פרויקטים בכל מקום בארץ, עם דירות למכירה בבאר יעקב, באר שבע ובאר טוביה, כמו גם דירות למכירה ברמת אביב, ירושלים וחיפה. המיקום בתוך העיר עצמה חשוב מאין כמוהו, וכשאתם מול רשימת הקריטריונים שלכם, וודאו כי הם מקבלים מענה לא רק ברעיון הכללי של העיר (“קל להגיע לעיר הזו”, “כאן תמיד יש עבודה” וכיו”ב), אלא ספציפי למיקום הדירה עצמה.

דגשים ספציפיים בקניית דירה חדשה מקבלן:

4. ערובות הקבלן – קבלנים רבים, בעיקר קטנים, מציעים עסקאות מפתות יחסית לשוק. ההבדלים הם במאות אלפי שקלים, ומעוררים עניין, אך יש לוודא כי אתם מקבלים ערובה להשקעה עפ”י חוק המכר, ובעיקר, היצמדו לעו”ד.

5. פרויקטים בהשקה – היו ערים לפרויקטים חדשים בהשקה. המחשבה הראשונה של רבים היא שחדש זה יקר, אך האמת היא שקבלנים רבים מציעים מספר דירות מסוים בהשקת הפרויקט במחיר מיוחד, וזו הזדמנות מעולה למי שער לשוק וקשוב לפרויקטים שבו, להשקיע במחיר משתלם במיוחד.