חברת “צרפתי ובניו”, אחת מחברות הבנייה המובילות בישראל כיום, מציעה מבחר של פרויקטים ברחבי הארץ: דירות למכירה ברמת אביב, רמת אביב, קרית אונו, באר יעקב, פרדס חנה ועוד הרבה ערים אחרות. החברה מעמידה לרשות לקוחותיה דירות בהתאמה מלאה, דירות הכוללות מפרט עשיר ומושקע מאד. רכשתם דירה חדשה לאחרונה באחד הפרויקטים, לקחתם משכנתא אבל אתם מבולבלים מדו”ח המשכנתא שקיבלתם? אם כן, הנה כמה טיפים לקריאה נכונה של הדו”ח שיעשו לכם קצת סדר בבלגן:

הבינו את המושגים המוזכרים בדו”ח – דו”ח המשכנתא כולל לא מעט מושגים, שחשוב להבין אותם. בעזרתם אפשר לבדוק את נתוני המשכנתא, ולשקול האם כדאי למחזרה. הנה כמה מהמושגים החשובים ביותר המוזכרים בדו”ח:

 

קרן – מושג זה מתייחס לסכום ההלוואה עצמו (לא כולל ריביות), הסכום המקורי שאותו העביר הבנק ישירות לקונים.

ריבית – סכום זה הינו סך כל הריבית ששולמה על חשבון ההלוואה שניתנה.

הצמדת קרן – הסכום שמופיע בסמוך למונח זה מתייחס לסכום שאותו העביר הבנק, סכום ההלוואה לרבות תוספת של מדד המחירים לצרכן.

הצמדת ריבית – בדומה ל”הצמדת קרן”, אולם כאן הכוונה לסכום הכולל את רכיב הריבית.

הלוואות בריבית משתנה – בסעיף זה מפורטים כל השינויים שחלו בהלוואה שניתנה בריבית משתנה, במידה ואכן ניתנה כזו.

עמלת פירעון מוקדם  – במידה ומחליטים לפרוע את ההלוואה לפני תום התקופה, כלומר לפני מועד הפירעון שעליו הוחלט מראש, יהיה על הלווים לשלם עמלה, כפי שמצוינת בסעיף זה (וכפי שהוזכרה מראש, במועד קבלת המשכנתא).

יתרת הקרן – מדובר בסעיף חשוב במיוחד. סעיף זה מתייחס לסכום הקרן שנותר לשלם. סכום זה איננו כולל את הריביות ואת הפרשי ההצמדה למדד. בהתאם לסכום המצוין בסעיף זה ניתן לבחון את ההמשך, ולבדוק כמה שנים או חודשים נותרו לסיום התקופה ומהו סכום הקרן שנותר לשלם.

הוצאות אחרות – חשוב מאד לעקוב אחר סעיף זה בדו”ח כדי לוודא שלא בוצעו חיובים מיותרים. סעיף זה מציין את כל התשלומים שהועברו לבנק המלווה הקשורים להוצאות אחרות, כמו עמלות בגין הנפקת דו”חות למשל ועוד.

הלוואות עומדות – סעיף זה תקף אך ורק לאלה שקיבלו מענק כלשהו לצד המשכנתא. הסכום שמצוין בסעיף זה מתייחס ליתרה שנותרה למענק, שהועמד לטובתו של לקוח הבנק בעת לקיחת המשכנתא.

היעזרו במומחים – אם אתם מבולבלים מהמונחים השונים ומהנתונים המוזכרים בדו”ח, ובעיקר גם כדי להימנע מקבלת החלטות שאינן מוצדקות, מומלץ לכם להיעזר במומחים בתחום. זה הזמן לפנות ישירות אל הבנק, אל נציגיו שאותם פגשתם בעת קבלת המשכנתא, ולבקש מהם הסבר מפורט על הדו”ח שנשלח לכם.

רוצים לבטח את המשכנתא שלכם? כל המידע על ביטוח משכנתא