עם כל הדיווחים על מחירי הדיור בישראל, מסתבר כי הרבה מאוד נתונים חסרי אחריות נזרקים לאוויר. מחירי הדיור בעליה או בירידה, תלוי את מי שואלים אבל הפעם אנו נספק תמונת מצב מרתקת לגבי הדירות היקרות באמת שנמכרות בארץ. בין היתר, נפרט כמה דוגמאות אודות דירות יוקרה שנמכרו בשנים האחרונות, בליווי מחירים ופרטים מעניינים נוספים כדוגמת גודל הנכס ועוד.

נקודת התייחסות חיונית

יוקרה ומחיר זה במידה רבה עניין של טעם ושל נקודת התייחסות. על מנת להעניק נקודת התייחסות נכונה לנתונים שנביא בהמשך, נרצה להגדיר את מחירה הממוצע של דירה בארץ. כאשר משקללים את כלל העסקאות שנעשו בעת האחרונה ניתן לראות שמחיר ממוצע של דירה מתקרב למיליון וחצי שקלים. כמובן, שיש כאלה שטוענים שזה מעט מוגזם אבל לא נטעה אם נתייחס למחיר שבין 1.4 לבין 1.5 מיליון ₪ כמחיר ממוצע ונקודת ייחוס טובה. דירות יוקרה וכן דירות יקרות באמת, זה כבר עולם אחר, רמה אחרת לגמרי.

מחירים בתל אביב – לעשירים בלבד

אמרתם דירות יקרות אמרתם תל אביב. באזור תל אביב ניתן לגלות מגוון עסקאות במחירים המנותקים לחלוטין ממחירי השוק לדירות ממוצעות ואף הרבה למעלה מזה. הטרנד הנוכחי הוא ללא ספק דירות במגדלי מגורים נחשבים ורבים מבין הרוכשים הם אנשי הייטק, מנהלים בכירים, אנשי עסקים וגם תושבי חוץ. איש עסקים שמקום מושבו נמצא בקנדה רכש לא מזמן קומה שלמה במגדל מגורים תל אביבי ברחוב רוטשילד בעיר. המחיר ששולם: קרוב ל-45 מיליון ₪. מה התמורה: דירה בקומה גבוהה (קומה 31), ובה כמה מרפסות בשטח כולל של 50 מטרים. שטח הדירה כ-800 מטרים. מקורות מסרו כי הרוכש לא הסתפק בכך ורכש עוד כמה וכמה דירות נוספות, באותו הפרויקט.

באזור אחר בעיר, נמכרה דירה במחיר כפול כמעט, כ-80 מיליון ₪. העסקה בוצעה באזור העיר הלבנה והרוכש – איש הייטק בעל שם. מדובר בפנטהאוז בשטח של מעל 500 מטרים רבועים, בקומה הרביעית בבניין ישן המיועד לשימור.

עד 120 – מיליון

כאשר אנו שומעים אדם המברך את רעהו בברכה הידועה “עד 120” אנו יכולים להניח די בוודאות כי הוא מתייחס למספר ימי ההולדת והשנים החולפות. אבל מסתבר שעבור אנשים מסוימים ועבור דירות מסוימות, עד 120 זה ביטוי אחר לגמרי. אחת העסקאות המעניינות של השנים האחרונות בתחום הנדל”ן למגורים נשאה את תג המחיר הזה בדיוק. כן, דירה שנמכרה במאה ועשרים מיליון ₪  עברה ידיים. באופן שלא כל כך יפתיע, מדובר בנכס בתל אביב אבל בל תטעו – אין מדובר בבית צמוד קרקע, אחוזה פרטית. מדובר בדירת פנטהאוז הצופה אל הים. שטח הדירה, כפי שנמסר, גדול בהרבה מהדירה הממוצעת. אלף מטרים רבועים ועוד שלוש מאות מטר מרפסות פתוחות. הדירה פרוסה על שתי קומות (קומה עשרים ועשרים ואחת). הרוכש הינו אייל נדל”ן שמקום מושבו בקנדה.

יוקרה גם בירושלים ובהרצליה

לא רק בתל אביב נמכרות דירות יקרות באמת. איש עסקים מרוסיה רכש לאחרונה דירה בירושלים, לא הרחק מאחד ממלונות הפאר בעיר בשכונת ממילא. לבקשת הרוכש, חוברו עבורו שתי דירות כדי לקבל דירה ענקית בשטח של 500 מטרים רבועים. על פי ההערכות, הדירה נמכרה בכ-40 מיליון ₪.

עוד מקום שבו בוצעה עסקה במחיר ראוי לציון הינו העיר הרצליה. הפעם מדובר לא בדירה במגדל מגורים נוצץ אלא נכס שהוא בית צמוד קרקע. וילה בעלת שני מפלסים ושטח של 700 מטרים רבועים ומחיר הנכס – קרוב ל-35 מיליון ₪.