בתחילת דרכם מתחילים עסקים רבים בטבילת מים בשוק. הם בוחנים את הכדאיות הכלכלית של העסק ופותחים את דלתם ללקוחות הראשונים. בשלב זה המטרה היא לצמצם ככל האפשר את העלויות החודשיות לצד ההתחייבויות העתידיות. עם השנים, כאשר העסק מתבסס המודל העסקי משתנה מעט ומתבסס על הקטנת עלויות לטווח הרחוק. בשלב זה ניתן לרכוש מלאי גדול יותר של ציוד משרדי ולחסוך בעלויות כל מוצר, לפתוח את מחלקת משאבי האנוש גם לאאוטסורסינג המשמש ככח עזר מבלי ההתחייבויות הכרוכות בהעסקת עובד לטווח ארוך ולרכוש את המתחם בו העסק יפעל במקום להשתמש במתחם שכור בעלויות גבוהות.

מה היתרונות של קניית משרד במקום השכרה

איתור נדל”ן מסחרי למכירה מצמצם לטווח הרחוק את העלויות של העסק, כאשר אם בחרתם לקחת הלוואה על מנת לרכוש את המתחם או השתמשתם בעתודות מזומן פנויות אתם מפסיקים “לזרוק” את הסכום שעד כה מימן את החברה שהשכירה לכם את המתחם. מעבר לכך, כל תשלום שתעבירו מדי חודש לטובת המתחם שלכם (כהחזר לתשלום ההלוואה) יצמצם את ההתחייבויות של העסק, בניגוד לתשלום חודשי שאינו משנה במאומה את התחייבויותיכם – גם אם שלמתם מזה עשר שנים למשרד שכור הוא לעולם לא יהפוך להיות שלכם.

נדל”ן מסחרי למכירה: הופכים את ההוצאה החודשית לבניית פורטפוליו בתחום הנדל”ן

רבים אינם מודעים לעובדה כי כעת, כאשר הם רוכשים את המשרד, הם מתחילים בבניית פורטפוליו המשמש לאחזקת נכס עתידית – נכס אותו יוכלו להשכיר גם בתקופת הפרישה אם יחליטו שלא להמשיך בפעילות העסקית. נכס זה יכול להפוך ל”תרנגולת המטילה ביצי זהב” מדי חודש. כיום, אם אתם שוכרים משרד אתם למעשה מממנים את העתיד של האדם או החברה שהשקיעו בעבר בנכס בו אתם מתגוררים.

פוטנציאל עליית ערך

השקעה במשרד או נדל”ן מסחרי למכירה טומנת בחובה רווח עתידי נוסף מעבר לחיסכון החודשי. בשווקים של היום אנו עדים לעלייה בערך הנכסים, הן עלייה מתונה בעלויות הנכסים למגורים והן עליה בנכסים המסחריים. העובדה כי חברות רבות נפתחות וסניפים של חברות בינלאומיות נפתחים כל העת הופכת את הנדל”ן המסחרי למבוקש יותר. למעשה, קיים סיכון עבור השוכרים משרדים כי מחירי השכירות יעלו בקרוב, מדוע?

שינוי במדיניות ההשקעה בעסק בישראל

בימים אלה עובר חוק מיוחד המשנה את תמונת הבעלות על עסקים בישראל. הן בארה”ב והן בארץ נבנה הסכם בו יזם המעוניין להקים עסק במדינה החברה בהסכם יקבל אישור עבודה בה במשך שנתיים. בעוד ישראלים רבים פוזלים אל מעבר לים, גם משקיעים אמריקאים עומדים לנצל את החקיקה המקלה ולפתוח עסקים בישראל על מנת להרחיב עסק קיים או לפתוח מותג חדש.

תחום ההייטק בישראל הוא אחד המובילים, אך בעוד המשכורות בארה”ב עומדות על סכומים גבוהים של 150,000$ לשנה עבור מתכנת, בארץ ההוצאה נמוכה בהרבה. לכן, חברות רבות בוחרות לפתוח משרדים בארץ ולרכוש או לשכור משרדים במדינה. בנוסף, היכולת לבחור את גודל המשרד ולהתאים Open Space גדול עם חציצה לחללים קטנים או מתחם משרדי מצומצם של משרדים בגודל 70-80 מטר מעודדת רבים לרכוש את המשרד המתאים להם ביותר.

דוגמאות לנדל”ן מסחרי מבוקש

ניתן למצוא מספר רב של נכסים מסחריים למכירה בכל רחבי הארץ, כאשר אנו עדים לעלייה בביקוש לנכסים באזור המרכז והשפלה. בין הפרויקטים שבולטים בתקופה האחרונה ניתן לציין את פרויקט ספייס בראשון לציון הנמצא בדיוק בתפר שבין המרכז ההומה למגורים המבוקשים בשפלה. בעלי עסקים המעוניינים להציע ללקוחותיהם אווירה משרדית יוקרתית במחיר נמוך משמעותית מזה שבמרכז תל אביב בוחרים לרכוש (או לשכור) משרדים במגדל משרדים בגודל בינוני (7 קומות בלבד) עם לובי מפואר וחנייה צמודה במרחק של 15 דקות בלבד מתל אביב.

לסיכום, אם אתם בעלי עסק המתלבטים האם לשכור או לרכוש משרד, הנתונים מצביעים חד משמעית לטובת רכישת המשרד. הן היכולת לשלם מדי חודש על הלוואה שבסופה יהיה בידכם נכס (שיכול להפוך לנכס מניב או לשמש כחלק מהחברה לאורך דורות) והן האפשרות לבחור במתחם המותאם בדיוק לצרכיכם ולבצע בו את השינויים הפנימיים הדרושים, הופכים את קניית הנדל”ן המסחרי למשתלמת במיוחד. הביטו במקום בו אתם עובדים כיום ודמיינו כיצד יראה המשרד העתידי שלכם.