בעוד האטרקטיביות של השקעה בנכסים למגורים נמצאת בירידה, יש תחום אחר של נדל”ן שבו האטרקטיביות דווקא הולכת ועולה. מדובר בנדל”ן מסחרי ובעיקר השקעה במשרדים. עבור המתעניינים ברכישת משרדים למכירה, יש כמה דברים שכדאי לדעת.

לכו בעקבות תנופת פיתוח והתחדשות

מי שמחפש אפשרויות להשקעה במשרדים יוכל למצוא היצע עצום, בהרבה מאוד אזורים בארץ. אם תחושת הבטן מוליכה ישירות לתל אביב, מסתבר כי לא תמיד זה הדבר הטוב ביותר. אין ספק כי משרד תל אביבי יכול להוות השקעה מצוינת אך אם פותחים את העיניים ומסתכלים מסביב אפשר למצוא אפשרויות נוספות וערך מוסף ראוי לציון.

הדבר העיקרי שנוכל להוסיף בעניין זה הוא לחפש אזורים שבהם מתקיימת תנופת פיתח והתחדשות. אם כבר הבחנתם בבאז שמייצרת ראשון לציון, למשל, בהחלט לא טעיתם. אזור חדש ובו חלקים מסחריים ואזורי תעסוקה הולכים לקום בחלק המערבי של העיר. קיימת תמימות דעים כמעט גורפת כי משרדים למכירה בראשון לציון מהווים הזדמנות טובה שכדאי לנצל. עוד כדאי להוסיף כי בראשון לציון יש כל מיני פרויקטים מסחריים עם משרדים למכירה, שרבים מהם מתאימים לרכישה מידית.

למרחיקי הראות, השקעה על הנייר

משרדים למכירה ניתן למצוא ברמות מחיר שונות, בהתאם לאזור, לגודל הנכס, לרמת הפיתוח. השקעה אפשרית גם במחירים של 200 או 300 אלף ₪ כאשר אפשר למצוא גם מחירים הרבה יותר גבוהים. יש לציין כי כאשר רוכשים משרד “על הנייר” כלומר כזה שעדיין נמצא בתכנון או שעבודות הבניה רק מתחילות, ניתן ליהנות ממחירים נמוכים יותר, לפעמים באופן משמעותי. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי רכישה של משרד בנוי מאפשרת השכרה וקבלת תשואה החל מהרגע הראשון. בנוסף, יודעים בדיוק מה מקבלים, מה טיב המשרד, איך נראה בניין המשרדים, מהו הפיתוח שמסביב.

כדי להבין את הדברים יותר לעומק, נציין גם כי מקובל לתמחר משרדים לפי מטרים. רמות המחיר למשרדים באזורי הביקוש מגיעות ל-7 עד 14 אלף ₪ למטר רבוע. ועל כך יש להוסיף כי בניגוד לנדל”ן למגורים, משרד הרבה יותר קל להשכיר לתקופה ארוכה. החוזים המקובלים הם לכמה וכמה שנים מראש.

היכן הכי כדאי להשקיע?

עבור המתלבטים, חשובה מאוד השאלה היכן כדאי להשקיע. כפי שציינו, כדאי להעדיף אזורים שנמצאים בתנופת פיתוח אבל זה לא כל התמונה. יש גם אזורים מאוכלסים או כאלה שכבר כיום יש בהם פעילות עסקית ערה ואשר משרדים בהם מהווים השקעה טובה ובטוחה. בין האזורים שעלו על מפת ההשקעות בשנים האחרונות ניתן למצוא לצד תל אביב גם את רמת גן, בני ברק, אזור קריית מטלון בפתח תקווה וכן ראשון לציון. אזורים שמרכזים עניין מצד בעלי עסקים וכאלה שיש סביבתם עניין מצד גורמים כלכליים נחשבים לטובים מאוד להשקעה. אם ידוע כי באזור צפויים שדרוגים בתשתיות, אם יש תחנת רכבת סמוכה, צירי תנועה טובים וחניה בשפע, אלה סימנים נוספים שמעידים על כדאיות ברכישה.

תשואה עבור משרדים זה אופרה אחרת

מי שמתמצא בנדל”ן למגורים יודע כי התשואה בימים אלה לא אטרקטיבית, בלשון המעטה. שנים או שלושה אחוזי תשואה זה לא הדבר הכי מפתה בעולם. השקעה במשרדים, וזו הסיבה שמביאה לתחום גם משקיעים קטנים, מאפשר גישה לתשואה ברמות שונות לגמרי. אז על מה אנו מדברים כאן? פעילים בענף מספרים כי בממוצע, מי שקונה משרדים למכירה ומאכלס אותם בשוכרים רציניים נהנה מתשואה של יותר מכפלים. במספרים, מדובר בתשואה של 7 עד 10 אחוזים לשנה וזה לא דבר שהולך ברגל.